Základní informace

Západně od města České Budějovice, v těsné blízkosti sídliště Máj a čtvrtí Zavadilka, se rozkládá Branišovský les. Ten je rozdělen silnicí na dvě části. Severo-východní část je v soudobých mapách označována názvem V Boru, jihozápadní jako Vlčí jáma, celému lesu se říká jednoduše les Bor.

To, co dělá tento les známým, jsou legendy a pověsti, které jsou s lesem spojeny a činí z něj nejtajemnější les České republiky a místo srovnatelné s rumunským lesem Hoia Baciu, či japonským Aokigahara (les sebevrahů).

fakta

Typ lesa: smíšený

Ochrana: ne

Rozloha: asi 300 ha

Katastrální území: České Budějovice 2, Branišov u Dubného, Litvínovice, Třebín

Nadmořská výška: 392 - 442 m n. m.

umístění lesa na mapě ČR

Historie

Zmínky o této lokalitě pocházejí už ze středověku, jelikož tudy vedla kupecká stezka, údajně obklopená bažinami. Některé prameny zmiňují první osadu v této oblasti již na přelomu 15. a 16. století.

Za Rakousko-Uherska byla v prostoru lesa vybudována střelnice. Ta fungovala i za první republiky, kdy severní část byla využívána jako příměstský park s lesním altánem, který sloužil k občerstvení výletníků.

Po válce byl les určený jako vojenský prostor a pro civilisty se tak stal zapovězený. Část lesa musela za éry komunismu ustoupit stavbě sídliště Máj.

V současné době je v lese naučná stezka a síť lesních cest s odpočívadly. Při procházce lesem se i v dnešní době setkáváme s pozůstatky činností lidí mnoho let nazpět.

Výzkumy

Díky řadě pověstí a legend je les Bor lákadlem pro různé skupiny nadšenců a výzkumníků. Lovci duchů pak na svých webech informují o získaných záznamem tajemných hlasů, paranormální týmy o abnormálních výkyvech elektromagnetických polí a další publikují své doteky s tajemnem. Na internetu je tak možné dohledat nespočet výzkumů či popisů zážitků v lese Bor, některé odkazy najdete i zde na webu v sekci články či videopořady.

rozcestník